Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 176/17

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant asystent sędziego Eliza Kusy, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 854/16 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 22 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług zobowiązania podatkowego za maj 2012 r. oraz orzeczenia o obowiązku zapłaty podatku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 35 i 41-47 akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 854/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę K. P. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: organ odwoławczy) z dnia 22 lipca 2016 r. w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług zobowiązania podatkowego za maj 2012 r. oraz orzeczenia o obowiązku zapłaty podatku.

1.2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że w ocenie organów skarżąca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadomie przyjęła i wystawiła faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych transakcji w zakresie obrotu panelami aluminiowymi, co z jednej strony usprawiedliwiało odmowę przyznania skarżącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z trzech faktur wystawionych na jej rzecz przez T. Spółkę z o.o. (dalej: T.) na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.), z drugiej rodziło obowiązek skarżącej do zapłaty podatku wynikającego z wystawionych przez nią na rzecz S. Spółki z o.o. (dalej: S.) trzech fikcyjnych faktur, na podstawie art. 108 ust. 1 u.p.t.u.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00