Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. II FSK 3347/16

1. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zapłacona cena nie ma istotnego znaczenia, wysokość podatku uzależniona jest bowiem od wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnej. W ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych i o podatku dochodowym od osób prawnych cena określona przez strony umowy ma podstawowe znaczenie. Zanim organ odrzuci cenę wynikającą z umowy ma obowiązek ustalić, czy cena ta bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy.

2. W art. 6 ust. 3 u.p.c.c. nie określono, jak duża powinna być różnica między wartością przedmiotu czynności a wartością rynkową, aby mogło być wszczęte postępowanie mające doprowadzić do ustalenia wartości czynności cywilnoprawnej w sposób zgodny z wymogami ustawy. Wzywając podatnika do urealnienia wartości przedmiotu tej czynności, organ podatkowy obowiązany jest podać wartość rynkową według własnej wstępnej oceny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala, Sędzia WSA (del.) Alina Rzepecka (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1740/15 w sprawie ze skargi D. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 15 lipca 2016 r. o sygn. akt III SA/Wa 1740/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, Sąd I instancji) oddalił skargę D. Z. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej

w Warszawie (dalej: DIS, organ) z 23 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w całości decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia. Jako podstawę prawną powołano art. 151 ustawy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00