Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 października 2018 r., sygn. I FSK 1789/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 216/16 w sprawie ze skargi G. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w L.) z dnia 14 grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2010 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. na rzecz G. W. kwotę 13075 (słownie: trzynaście tysięcy siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 31 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 216/16, Wojewódzki Sąd Admi-nistracyjny w Łodzi oddalił skargę G. W. (dalej zamiennie jako "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej również jako "organ") z 14 grudnia 2015 r., nr [...], dotyczącą zobowiązań skarżącego w podatku od towarów i usług za kolejne miesiące 2010 r.

Jak wynika z uzasadnienia wyroku Sądu przyczyną określenia zobowiązań podatkowych skarżącego w VAT w wysokościach innych, niż to wynika z jego dekla-racji było ustalenie, zgodnie z którym skarżący uwzględnił w swych deklaracjach podatek naliczony z faktur, które nie dokumentują rzeczywistych transakcji. Chodzi o faktury wystawione przez: 1) M. S. - H. w I., 2) D. S. - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe V. z K., 3) R. K. - Firma Handlowo-Usługowa R. z M., 4) P. M. - M. z T., 5) P. J. - P.P.H.U. J. z I.. Wszystkie te podmioty zostały uznane jako nieprowadzące działalności gospodarczej.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organy podatkowe I i II instancji wskazały art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity w Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.), powoływanej dalej w skrócie jako "ustawa o VAT".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00