Wyrok NSA z dnia 4 października 2018 r., sygn. I FSK 1959/16
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 1043/15 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi) z dnia 16 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 25 maja 2016r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w sprawie o sygn. akt I SA/Łd 1043/15 oddalił skargę S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 lipca 2015r., nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2006r.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi decyzją z 16 lipca 2015r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z 25 maja 2015r., nr [...] określającą stronie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za marzec, kwiecień i maj 2006r. oraz zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie od czerwca do grudnia 2006r.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że podatnik prowadząc handel używanymi samochodami, nie wykazał w kontrolowanym okresie całego obrotu uzyskanego z tej sprzedaży. Samochody te nabywał od włoskich kontrahentów. Samochody te były nabywane bądź przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, bądź przez osoby fizyczne. Podatnik zamieszczał oferty sprzedaży między innymi w Internecie, za pośrednictwem portalu internetowego A., posiadając zarejestrowane tam na swoje nazwisko konto o nicku "A. B.". Na podstawie uzyskanych materiałów wygenerowano oferty sprzedaży samochodów zamieszczone przez stronę. W 2006 r. podatnik sprzedał za pośrednictwem portalu A. pięć pojazdów, pozostałe zaś poza portalem.