Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 499/16
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Marzena Łozowska, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Banku [...] S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1437/15 w sprawie ze skargi Banku [...] S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 2014 r. nr [...], 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Banku [...] S.A. z siedzibą w G. kwotę 1.017 (słownie: jeden tysiąc siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 18 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1437/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę Banku [...] S.A. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 23 stycznia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Wnioskodawca zwrócił się do organu o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, wskazując we wniosku, że zawarł z towarzystwem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia kredytów hipotecznych z niskim udziałem własnym kredytobiorcy. Po pewnym czasie towarzystwo wypowiedziało umowę ubezpieczenia. Wnioskodawca uznał, że zgodnie z brzmieniem umowy ubezpieczenia, jej rozwiązanie nie wpłynęło na możliwość przedłużania ochrony dla kredytów, które zostały nią objęte przed dniem jej rozwiązania, na kolejne okresy ochrony i w związku z taką interpretacją dokonywał wpłat tytułem składki ubezpieczeniowej oraz zgłaszał roszczenia o wypłatę odszkodowań z tytułu tej umowy. Towarzystwo uznało jednak, że rozwiązanie umowy uniemożliwiało przedłużenie ochrony dla ww. kredytów i zwracało bankowi wpłaty tytułem składki ubezpieczeniowej oraz odmawiało wypłaty odszkodowań ze względu na upływ okresu ubezpieczenia na skutek rozwiązania umowy ubezpieczenia. W związku z opisanym przebiegiem relacji związanych z wykonywaniem umowy ubezpieczenia wnioskodawca oraz towarzystwo postanowiły zawrzeć ugodę celem ustalenia ostatecznego stanowiska w zakresie rozwiązania umowy ubezpieczenia. Postanowiono, że na mocy ugody towarzystwo odwoła wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, a wnioskodawca to odwołanie zaakceptuje. Jednocześnie w ugodzie wnioskodawca i towarzystwo zgodnie potwierdzą, iż umowa ubezpieczenia uległa rozwiązaniu z dniem wskazanym w ugodzie. W konsekwencji, wnioskodawca zrzeknie się wszelkich roszczeń wynikających lub powiązanych z umową ubezpieczenia i nie będzie ich dochodził wobec towarzystwa, a jednocześnie towarzystwo zrzeknie się wobec wnioskodawcy wszelkich roszczeń wynikających z lub powiązanych z umową ubezpieczenia. W związku z faktem, że umowa ubezpieczenia ulegnie rozwiązaniu dopiero w dniu wskazanym w ugodzie, wnioskodawca zobowiązany będzie do ponownej zapłaty na rzecz towarzystwa składki ubezpieczeniowej z tytułu umowy ubezpieczenia. Jednocześnie ugoda wskazywać będzie, że w związku z rozliczeniem umowy ubezpieczenia oraz biorąc pod uwagę przebieg umowy ubezpieczenia, towarzystwo przyzna wnioskodawcy premię z tytułu niskiej szkodowości. Strony ugody postanowiły też, że jej rozliczenie nastąpi w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań wnioskodawcy i towarzystwa, tj. potrącenia kwoty składki ubezpieczeniowej należnej towarzystwu z tytułu umowy ubezpieczenia z kwotą premii.