Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 3580/15

Egzekucyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Bejgerowska (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Wołosiak, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3831/14 w sprawie ze skargi K. G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2014 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów egzekucyjnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz K. G. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2015 r., o sygn. akt III SA/Wa 3831/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę K. G. (dalej jako: "skarżący", "strona" lub "zobowiązany") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2014 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów egzekucyjnych.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji toku postępowania wynika, że zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia 21 maja 2014 r., odmawiające skarżącemu zwrotu kosztów egzekucyjnych wyegzekwowanych w drodze postępowania egzekucyjnego, na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 13 marca 2013 r., o nr [...].

Organ I instancji w powyższym postanowieniu, powołując się na przepis art. 64c § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1201 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.e.a."), stwierdził, że uchylenie decyzji stanowiącej podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego nie może stanowić podstawy do uznania postępowania egzekucyjnego za bezprawne i być podstawą do zwrotu kosztów egzekucyjnych, albowiem zgodność z prawem decyzji podatkowej, na podstawie której wierzyciel wystawił i doręczył zobowiązanemu tytuł wykonawczy, nie stanowi kryterium oceny zgodności z prawem wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Zdaniem organu prawidłowe wszczęcie i prowadzenie egzekucji jest następstwem niewykonania przez skarżącego ciążącego na nim obowiązku, co z kolei wiąże się z powstaniem kosztów egzekucyjnych, które winien ponieść.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00