Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. I FSK 656/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych G.M. oraz Dyrektora Izby Skarbowej w L. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 1000/15 w sprawie ze skargi G.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2011 r. 1) oddala skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia od stron zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 15 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 1000/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu sprawy ze skargi G. M. (dalej skarżąca) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 30 czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2011 r. oraz zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

2. Przedstawiony przez sąd I instancji stan faktyczny i prawny sprawy.

2.1. Sąd I instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy ustalił, że zaskarżoną decyzją z 30 czerwca 2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej w L. (dalej organ II instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. M. (dalej organ I instancji) z 1 grudnia 2014 r., określającą skarżącej zobowiązanie w podatku od towarów i usług podatkowe za miesiące od kwietnia do grudnia 2011 roku.

W oparciu o ustalenia organu II instancji przedstawione w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji sąd I instancji przyjął, że skarżąca od 10 lutego 1998 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie skupu i uboju zwierząt rzeźnych z siedzibą w miejscowości D. [...], gmina L. Skarżąca skupowała zwierzęta rzeźne dokumentując zakup fakturami VAT i faktur VAT RR. Organy podatkowe ustaliły, że na przestrzeni 2011 r. waga zakupionego tucznika kształtowała się w przedziale od 107 kg do 128 kg, co średnio dawało 117 kg. Następnie, mając na uwadze ilość zakupionych tuczników oraz ilość zbadanych tuczników przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, z uwzględnieniem usługowego uboju, wyliczono ilość tuczników, która powinna być wykazana w remanencie końcowym, tj. na dzień 31 grudnia 2011 r. Powyższe ustalenia wykazały, że skarżąca w remanencie końcowym wykazała 362 sztuk tuczników, podczas gdy z wyliczeń przyjętych w remanencie końcowym powinno być uwzględnione co najmniej 412 sztuk.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00