Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. I FSK 637/16
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S.A. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1472/15 w sprawie ze skargi W. S.A. w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. S.A. w G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I FSK 637/16
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1472/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę W. S.A. w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd podał, że zaskarżona interpretacja dotyczy prawa do odliczenia 50% podatku naliczonego - w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. - od paliwa nabytego do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych przez Spółkę zarówno do celów działalności gospodarczej jak i do celów prywatnych.
Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji
1.1. We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka wyjaśniła, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i zajmuje się: przygotowywaniem i wdrażaniem rozwiązań dla średnich i dużych przedsiębiorstw głównie z sektora paliwowo-energetycznego, telekomunikacyjnego i bankowego, a także dla administracji publicznej i rządowej, projektowaniem i produkcją oprogramowania oraz realizuje kompleksowe usługi w zakresie wdrażania, utrzymania i eksploatacji systemów informatycznych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony: zarówno osobowe, jak również z homologacją ciężarową. Wszystkie samochody, którymi dysponuje stanowią jej własność lub użytkowane są przez nią na podstawie umów leasingu (względnie, najmu lub dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze). W przyszłości Spółka będzie nabywać (lub przyjmować w leasing) inne pojazdy samochodowe (zwane dalej samochodami osobowymi) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi: a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg, b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg, c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.