Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2018 r., sygn. I FSK 774/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1149/15 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 11 maja 2015 r., [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego oraz orzeczenia o zabezpieczeniu na majątku podatnika 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Zaskarżonym wyrokiem z 2 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1149/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku ("WSA") oddalił skargę Skarżącego - K. D., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. ("Dyrektor IS") z 11 maja 2014 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego oraz orzeczenia o zabezpieczeniu na majątku podatnika.

WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

II. Decyzją z 26 stycznia 2015 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. ("Naczelnik US") określił Skarżącemu przybliżone kwoty zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. w łącznej kwocie 4.066.187 zł i odsetki za zwłokę należne od tych zobowiązań w kwocie 1.627.022 zł oraz orzekł o zabezpieczeniu tych kwot na majątku Skarżącego.

Dyrektor IS nie uwzględnił odwołania Skarżącego i wskazaną wyżej decyzją z 11 maja 2015 r. decyzję organu pierwszej instancji utrzymał w mocy.

Powołując się na art. 33 § 1, § 2 pkt 2, § 3 i § 4 pkt 2 Ordynacji podatkowej ("O.p.") wyjaśnił, że przesłanką zastosowania instytucji zabezpieczenia jest uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, która powinna być wykazana w oparciu o całokształt okoliczności faktycznych i prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00