Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2018 r., sygn. I FSK 876/16

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Marzena Łozowska (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 742/15 w sprawie ze skargi A. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

UZSADNIENIE

1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15.01.2016 r., sygn. akt III SA/Wa 742/15, oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej określana jako: skarżąca, strona, Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14.11.2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Sąd I instancji wskazał, że z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynikało m.in., że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie rozrywki oraz usług związanych z wyżywieniem (klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 56 zgodnie z PKWiU 2008 r.) na rzecz osób fizycznych (niewystępujących w charakterze podatnika VAT). W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, strona zarządza lokalem / siecią lokali (pełniących też funkcję klubów muzycznych), w których oferuje do spożycia klientom różnego rodzaju produkty żywnościowe, przede wszystkim napoje (które są przygotowywane i podane w tych lokalach). W ofercie skarżącej znajdują się m.in. przekąski (w szczególności w trakcie większych imprez), napoje zimne czy alkohole. Niektóre z produktów oferowanych przez Spółkę do spożycia w lokalach są towarami wymienionymi w poz. 7 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1719) [dalej jako: rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek]. Wszystkie sprzedawane klientom produkty żywnościowe są przeznaczone do spożycia w lokalu skarżącej, w związku z czym strona realizuje także na rzecz klientów czynności dodatkowe, mające na celu umożliwić klientom komfortowe spożycie tych produktów na miejscu (np. odpowiednie wyposażenie lokalu, zapewnienie obsługi). W rezultacie, jeśli klient skarżącej nabywa w lokalu produkt żywnościowy, to otrzymując produkt, uzyskuje również szereg dodatkowych świadczeń wykonywanych przez Spółkę (m.in. przygotowanie i podanie np. napoju zawierającego alkohol, otrzymanie produktu w naczyniu (zastawie) wielorazowego użytku, możliwość "korzystania" z wystroju i klimatu lokalu, zaplecza sanitarnego). Cena za zakup danego produktu żywnościowego i ww. dodatkowych czynności jest określona łącznie, przykładowo: gdy strona sprzedaje drinki do konsumpcji na miejscu za cenę 18 PLN brutto i cena ta odpowiada wartości alkoholu wraz z dodatkami oraz czynności dodatkowych sprzedawanych klientowi jak przyrządzenie drinka czy odpowiednie podanie. W związku z oferowaniem produktów żywnościowych do spożycia w lokalu, skarżąca ponosi określone koszty dotyczące np. nabycia / wytworzenia produktu żywnościowego, ale też najmu powierzchni lokalu, zapewnienia odpowiedniego wystroju, obsługi do dyspozycji klientów. Stąd też, sprzedając drinki do konsumpcji na miejscu za cenę 18 PLN brutto, cena ta pokrywa koszty ponoszone przez skarżącą na nabycie /wytworzenie alkoholu i wykonanie opisanych wyżej czynności dodatkowych, a także marżę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00