Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 495/16
Zakres prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 169 lit. a) dyrektywy VAT, nie może podlegać ograniczeniu jedynie do sytuacji, w których podatek naliczony jest związany z transakcjami opodatkowanymi w państwie członkowskim, w którym podatnik występuje o odliczenie tego podatku VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. [...] Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Po 2058/15 w sprawie ze skargi S. [...] Oddział w Polsce na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P.) z dnia 5 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług na rachunek bankowy podatnika wykazanego w deklaracji VAT-7 za listopad 2012 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. na rzecz S.[...] Oddział w Polsce kwotę 3.417 (słownie: trzy tysiące czterysta siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 16 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Po 2058/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę S. [...] (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. (dalej: organ lub organ odwoławczy) z 5 maja 2014 r. w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług za listopad 2012 r.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Decyzją z 19 sierpnia 2013 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w P.(dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego lub organ pierwszej instancji) odmówił spółce zwrotu podatku od towarów i usług za listopad 2012 r. Z uzasadnienia decyzji wynika, że w deklaracji VAT-7 za ww. miesiąc spółka wykazała podatek naliczony do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 180 dni. Do deklaracji dołączyła - na podstawie art. 87 ust. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej: ustawa o VAT, wniosek o dokonanie zwrotu podatku, w którym podała, że cały podatek naliczony ujęty w ww. deklaracji jest związany ze sprzedażą gospodarczą prowadzoną na terenie kraju lub poza terytorium kraju. Spółka jest oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego - S. [...] z siedzibą w Holandii (dalej: S. [...] lub podmiot holenderski), świadczącego usługi związane z logistyką, polegające na zarządzaniu przewozami, bazą przewoźników oraz inne dodatkowe usługi logistyczne, w całości opodatkowane podatkiem od wartości dodanej w Holandii i udokumentowane fakturami wystawionymi przez podmiot holenderski. Natomiast spółka (jako oddział w Polsce) zajmuje się częścią tej działalności, polegającą na organizacji i kontroli poszczególnych transportów towarów w formie elektronicznej za pomocą systemów informatycznych należących do S. [...]. które są usytuowane w Holandii. Koszty ponoszone na jej utrzymanie w Polsce są desygnowane przez podmiot holenderski na podstawie comiesięcznych zestawień wszystkich wydatków sporządzanych przez biuro rachunkowe z podziałem na grupy, a wydatki na ich pokrycie są przekazywane na rachunek spółki i stąd są dokonywane płatności. Przedłożone przez spółkę faktury zakupu dotyczą nabycia towarów i usług związanych z jej bieżącym funkcjonowaniem (tj. usług księgowych, sprzątania, monitoringu, zużycia mediów, czynszu za dzierżawę nieruchomości).