Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2017 r., sygn. I OSK 2679/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.) sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 124/15 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz E. B. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 124/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Skarbu Państwa z [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do rekompensaty.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy:

Wnioskiem z 21 stycznia 1980 r. M. K. i E. B. wystąpiły do Naczelnika Dzielnicy K. o przydzielenie działki budowlanej jako ekwiwalentu za mienie nieruchome pozostawione przez L. K. w. L. przy ul. O. [...], do którego dołączona została karta ewakuacyjna z 8 czerwca 1946 r. i opis mienia pozostawionego z 20 października 1945 r., a który to wniosek został pozostawiony bez rozpoznania, pismem z 11 grudnia 2007 r. Wojewody Małopolskiego, któremu sprawa została przedstawiona wg właściwości, wobec nieuzupełnienia w terminie tego wniosku. Został on ponowiony przez strony 26 września 2007 r. i ponownie pozostawiony bez rozpoznania 11 grudnia 2007 r. E. B. 21 grudnia 2007 r. ponownie złożyła wniosek w przedmiocie rekompensaty. W toku postępowania Wojewoda wystąpił do Archiwum Państwowego w K. celem przekazania dokumentów dot. repatriacji L. K., zaś Archiwum poinformowało, iż nie odnalazło dokumentów repatriacji oraz potwierdzających fakt pozostawienia przez L. K. mienia poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zaś E. B. przedłożyła zeznania świadków A. A. z 31 marca 1989 r. i E. B. z 4 grudnia 1989 r., nadto przesłuchano A. B. w charakterze świadka, dołączono oświadczenia M. K. z 27 listopada 2008 r. Postanowieniem z [...] grudnia 2008 r. nr [...] Wojewoda Małopolski uznał, iż E. B. spełniła wymogi przewidziane ustawą o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej i wezwał stronę do przedłożenia operatu szacunkowego, który został przekazany Wojewodzie przy piśmie z 29 czerwca 2009 r. Wojewoda nadto pismami z 17 września 2010 r. wystąpił do Archiwum Akt Nowych w W., ponownie do Archiwum Państwowego w K. oraz do Archiwum Państwowego Obwodu Lwowskiego o przesłanie dokumentów mogących potwierdzić, że L. K. pozostawił w L. przy ul. O. [...] nieruchomości w związku z wojną rozpoczętą 1 września 1939 r., jednak poszukiwania w archiwach nie przyniosły pozytywnych rezultatów, o czym świadczą odpowiedzi z tych archiwów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00