Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 2922/15
Wyjaśnić należy, że prawo żołnierza zawodowego do świadczenia mieszkaniowego stanowi pochodną uprawnienia podstawowego jakim jest prawo do zakwaterowania. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP żołnierzowi zawodowemu od dnia wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej przysługuje prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w której żołnierz pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej albo za jego zgodą w innej miejscowości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 232/15 w sprawie ze skargi A.G. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia 19 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty świadczenia mieszkaniowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A.G. na rzecz Prezesa Agencji Mienia Wojskowego kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 czerwca 2015 r. o sygn. akt II SA/Wa 232/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę A.G. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia 19 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty świadczenia mieszkaniowego.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że w dniu 10 września 2014 r. A.G. złożyła do Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Krakowie wniosek o wypłatę świadczenia mieszkaniowego, wyjaśniając, że będąc żołnierzem zawodowym nie nabyła lokalu mieszkalnego od Skarbu Państwa, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej ani też jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia. Wskazała, że w 2001 r. jej były mąż A.N. nabył lokal mieszkalny w Krakowie przy ulicy [...] od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z uwzględnieniem ulg wynikających z art. 58 oraz art. 59 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1995 r. Nr 86, poz. 433 ze zm.). Podała, że była stroną tej umowy jako żona na zasadach wspólności ustawowej, a w 2007 r. została powołana do zawodowej służby wojskowej. W 2011 r. orzeczono rozwód, a jej były mąż zatrzymał mieszkanie, które nabył od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Krakowie z uwzględnieniem przysługujących ulg.