Wyrok NSA z dnia 5 września 2017 r., sygn. II OSK 1047/17
Prawo do pełnej dokumentacji jest podstawowym prawem pacjenta. Nie ma żadnych podstaw do pozbawienia tego prawa pacjentów szpitala. Odtworzenie historii choroby i przebiegu leczenia nie jest czynem karalnym, skoro od tego zależy możliwość podjęcia dalszego leczenia, a także kwestie związane z odpowiedzialnością odszkodowawczą i karną podmiotu leczniczego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Anna Pośpiech - Kłak po rozpoznaniu w dniu 5 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 2697/16 w sprawie ze skargi Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w S. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w S. na rzecz Rzecznika Praw Pacjenta kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 7 lutego 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 2697/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w S. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z [...] września 2016 r., znak [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, oddalił skargę.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w S. wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Rzecznika Praw pacjenta z [...] kwietnia 2016 r. o uznaniu praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjenta, powołując art. 59 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 186) jako naruszony przez zastosowanie, pomimo że nie zostały spełnione ustawowe przesłanki.