Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2614/16

Zdolność administracyjnoprawną mają jedynie osoby żyjące, którym przysługuje zdolność prawna, nie było możliwe orzeczenie o sytuacji prawnej osoby zmarłej. Strona taka nie istnieje, wobec czego nie może zostać przyznane jej uprawnienie, ani na osobę taką nie może zostać nałożony żaden obowiązek administracyjnoprawny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędzia NSA Iwona Bogucka, Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Łodzi wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 3373/15 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta Łodzi wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] września 2015 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 6 czerwca 2016 r. oddalił skargę Prezydenta Miasta Łodzi wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z [...] września 2015 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w Łodzi z [...] grudnia 1953 r. o przyznaniu S. W. i W. M. małż. C. odszkodowania w kwocie 752,37 zł za wywłaszczoną nieruchomość położoną w Łodzi przy ul. [...] o powierzchni 1399,5 m2, oznaczoną nr hip. [...], repertorium hipotecznym nr [...].

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

B. C. - następca prawny po S. W. C. i W. M. C., zwrócił się o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi z [...] grudnia 1954 r. W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, iż orzeczenie to zostało skierowane do W. i S.C. - rodziców wnioskodawcy, zmarłych odpowiednio w 1936 r. i w 1939 r. Nie mogli być zatem stroną postępowania, choć dalej figurowali w księdze wieczystej jako właściciele nieruchomości. Zdaniem wnioskodawcy orzeczenie z 1954 r. zawierało zatem wadę, która spowodowała z mocy prawa jej nieważność w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 7 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00