Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 1739/15

Zasadniczym, pierwotnym celem wywłaszczenia była zatem budowa linii tramwajowej łącznie z przystankami. I choć ta część nieruchomości, o której zwrot zabiegają wnioskodawcy, nie była ściśle przewidziana do wykorzystania na ten cel, to z uwagi na fakt, iż stanowiła ona element wywłaszczony na wniosek właścicieli, należało wiązać jej wywłaszczenie z celami, jakie ustalono dla zasadniczej części nieruchomości przejętej dla zrealizowania linii tramwajowej. Powyższe wynika z przedłożonych Sądowi akt administracyjnych, których kompletność pozbawia słuszności argumentacji skargi kasacyjnej nakierowanej na podważenie dokonanej przez Sąd oceny związanej ze spełnieniem przesłanek warunkujących zwrot części nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia NSA Irena Kamińska sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 3333/14 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 2 lutego 2015 r. oddalił skargę E. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] lutego 2014 r. w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Starosta w Nowym Dworze Mazowieckim decyzją z dnia [...] maja 2013 r. odmówił zwrotu nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. [...], w części dotyczącej działek ewidencyjnych nr [...] oraz nr [...] z obrębu [...]. Decyzja ta został utrzymana w mocy przez Wojewodę Mazowieckiego (decyzja z [...] lutego 2014 r.). Organy uwzględniły, że wywłaszczenie tych nieruchomości nastąpiło w związku z wydaniem przez Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa - [...] decyzji z [...] kwietnia 1973 r. o ustaleniu lokalizacji linii tramwajowej łącznie z przystankami na terenie położonym w Warszawie przy ul. B. i ul. N.(od pętli przy ul. [...] do pętli i [...]). Na wniosek zatem Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Warszawie Urząd Dzielnicowy Warszawa - [...] decyzją z [...] grudnia 1974 r. wywłaszczył przez odjęcie prawa własności na rzecz Państwa nieruchomość o powierzchni 2.892 m2 położoną w Warszawie przy ul. [...]. Powołując się na art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, na wniosek właścicieli wywłaszczona została cała nieruchomość, ponieważ w związku z inwestycją MZK likwidacji ulegał budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami. Zgodnie z lokalizacją inwestycji część przedmiotowej nieruchomości o pow. 161 m2 przeznaczona została pod budowę linii tramwajowej, pozostała część przeznaczona została pod budowę osiedla mieszkaniowego "[...]". Wywłaszczona nieruchomość oznaczona była jako "[...]" i stanowiła własność J. L. i spadkobierców po S. L. Z tytułu wywłaszczenia ustalono odszkodowanie w wysokości [...] zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00