Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. I OSK 2143/15
Uzyskanie urzędowego potwierdzenia stanu niepełnosprawności wymaga postępowania administracyjnego zainicjowanego przez osobę zainteresowaną, że postępowanie takie z natury rzeczy trwa przez czas odpowiadający standardom właściwym dla postępowania administracyjnego, a także mając na względzie przyjęty ustawowo tryb odwoławczy może trwać przez dłuższy czas przed sądem powszechnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Iwona Niżnik - Dobosz (spr.) Protokolant: st. asystent sędziego Dorota Kozub - Marciniak po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 marca 2015 r. sygn. akt IV SA/Wr 706/14 w sprawie ze skargi C.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza K. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...];
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt IV SA/Wr 706/14 w sprawie ze skargi C.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, oddalił skargę.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Postępowanie administracyjne zostało wszczęte na wniosek C.G. z dnia [...] czerwca 2014 r., którym strona wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności. Do wniosku C.G. dołączył orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w J. z dnia [...] maja 2012 r., nr [...], zaliczające go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z terminem do dnia 31 maja 2016 r. oraz wskazujące, że daty istnienia niepełnosprawności nie da się ustalić. Z kolejnego załączonego orzeczenia z dnia [...] października 2012 r., nr [...], wynikało, że Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie D. we W. uchylił orzeczenie organu pierwszej instancji w części dotyczącej ustaleń zawartych w punktach: II (symbol przyczyny niepełnosprawności), IV (data powstania niepełnosprawności) oraz 2 (wskazania dotyczące szkolenia, w tym specjalistycznego), orzekając jednocześnie w uchylonym zakresie o nowym symbolu niepełnosprawności (punkt II), a także stwierdzając, że niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa (punkt IV), a wnioskodawca nie wymaga szkolenia, w tym specjalistycznego (punkt 2 wskazań). Strona do złożonego wniosku dołączyła również dokumentację sądową z postępowania o ustalenie stopnia niepełnosprawności, z której wynika, że wyrokiem z dnia [...] lutego 2014 r. (sygn. akt VII Ua [...]), Sąd Okręgowy w J. oddalił apelację C.G. od wyroku Sądu Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w J. z dnia [...] września 2013 r. (sygn. akt IV U [...]), oddalającego odwołanie wnioskodawcy od ww. orzeczenia Wojewódzkiego Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie D. z dnia [...] października 2012 r., nr [...]. Odpis wyroku Sądu Okręgowego wraz z uzasadnieniem został skarżącemu przesłany przy piśmie z dnia [...] czerwca 2014 r. Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...], na podstawie art. 16 ust. 1 i 3, art. 20, art. 23, art. 24 ust. 1-2a i 4, art. 26, art. 29 oraz art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 114 - dalej jako: u.ś.r.), § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U. z 2009 r. Nr 129, poz. 1058) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. z 2013 r., poz.3), Burmistrz Miasta K. przyznał wnioskodawcy zasiłek pielęgnacyjny z tytułu niepełnosprawności w wysokości [...] zł na okres od 1 do 30 czerwca 2014 r. oraz od 1 lipca 2014 r. do 31 maja 2016 r.