Wyrok NSA z dnia 16 marca 2017 r., sygn. II OSK 1434/16
Ustawa wyznacza zasadę, że do zmiany imienia lub nazwiska stosuje się prawo właściwe do oceny skutków zdarzenia, które prowadzi do zmiany imienia lub nazwiska.
Teza od Redakcji
Dnia 16 marca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Sławomir Pauter po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. B. E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 3082/15 w sprawie ze skargi J. B. E. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zamieszczenia wzmianki w akcie urodzenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 3082/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę J. B. E. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zamieszczenia wzmianki w akcie urodzenia. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego [...] odmówił wpisania wzmianki do aktu urodzenia nr [...], sporządzonego w księdze za rok 1934 w Izraelickim Urzędzie Metrykalnym w Drohobyczu na imię i nazwisko J. B., polegającej na zastąpieniu imion ojca wnioskodawcy "M. H." imionami "M. Z.".
Decyzja ta zapadła w administracyjnym toku instancji, ponieważ na wcześniejszym etapie postępowania decyzją z [...] stycznia 2015 r. Wojewoda [...] uchylił decyzję ww. Kierownika z [...] sierpnia 2014 r. o odmowie wpisania wzmianki w akcie urodzenia i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
W motywach decyzji z [...] czerwca 2015 r. Kierownik wskazał, że naniesienie wzmianki o zmianie imion ojca w akcie urodzenia J. B. E. na podstawie przedłożonego wyciągu z rejestru ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Państwa Izrael byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej i stało w kolizji z przepisami zawartymi w ustawie (wcześniej dekrecie) o zmianie imion i nazwisk.