Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2017 r., sygn. I OSK 2099/16

Organy prowadzące postępowanie administracyjne nie są uprawnione do tego, by ustalać stan prawny nieruchomości w sposób nie znajdujący oparcia w orzeczeniach sądowych, księgach wieczystych i innych dokumentach pochodzących od organów działających w zakresie swych kompetencji. Spory o prawo własności należą do spraw cywilnych, a ich rozstrzyganiem zajmują się sądy powszechne, a skarżący nie może wywodzić swojego interesu prawnego z faktu toczącego się postępowania o zasiedzenie spornej nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Dnia 10 lutego 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 303/16 w sprawie ze skargi D. P. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 303/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. P. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2016 r, nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że Wojewoda Bielski decyzją z [...] stycznia 1993 r., na podstawie art. 18 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1990r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), stwierdził nabycie przez Gminę K. Z. nieodpłatnie prawa własności działki nr [...].

D. P. wnioskiem z [...] października 2014 r. wystąpił o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji wskazując, że przed Sądem Rejonowym w W. toczy się z jego wniosku pod sygn. akt [...] sprawa o nabycie własności przedmiotowej działki w drodze zasiedzenia z dniem 1 stycznia 2013 r. Wnioskodawca podał, że działka nr [...], wraz z działkami nr [...] i [...] od co najmniej 1967 r. stanowiły jedno ogrodzone siedlisko. Siedlisko to początkowo było własnością F. i S. S., którzy nabyli je w drodze zasiedzenia postanowieniem Sądu Rejonowego w W. z [...] grudnia 1967 r. sygn. akt [...]. W postanowieniu tym jedynie omyłkowo wymieniono tylko działki nr [...] i [...], zapominając o wpisaniu działki nr [...]. Następnie w posiadaniu całego siedliska byli J. i H. Ł., później J. i S. P., a na końcu A. i D. P.. Skoro zatem w dniu wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, tj. 27 maja 1990 r., dz. nr [...] znajdowała się wewnątrz ogrodzonego siedliska należącego do poprzedników prawnych wnioskodawcy, to nieruchomość ta nie mogła podlegać komunalizacji na mocy art. 7 ust. 2 ww. ustawy, a tym samym zasadne jest stwierdzenie nieważności decyzji z [...] stycznia 1993 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00