Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. I OSK 1703/15
Urlop wychowawczy powoduje jedynie czasowe zawieszenie obowiązku świadczenia pracy po stronie pracownika, zaś po stronie pracodawcy obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Jego celem jest stworzenie pracownikowi korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w sytuacji trudności połączenia obowiązków opiekuńczych z obowiązkami zawodowymi. Z uprawnienia do urlopu wychowawczego może skorzystać wyłącznie osoba mająca status pracownika.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.), Sędzia NSA Iwona Bogucka, Sędzia del. WSA Rafał Wolnik, Protokolant starszy asystent sędziego Wojciech Latocha, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 1575/14 w sprawie ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, wyrokiem z dnia 10 marca 2015 r. (sygn. akt II SA/Rz 1575/14), oddalił skargę A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Burmistrz Gminy i Miasta N., decyzją z dnia [...] września 2014 r. nr [...], odmówił A. J. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem - H. J., gdyż w sytuacji, w której wnioskodawczyni, będąc zatrudnioną w Sądzie Rejonowym w S. , korzystała z urlopu wychowawczego w okresie od dnia [...] września 2014 r. do dnia [...] kwietnia 2016 r., nie można było przyjąć, że spełniała ona wymogi niezbędne dla przyznania jej świadczenia, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.) dalej "u.ś.r.".