Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. I GSK 2350/15

Należy wskazać, że przesłanka niezarejestrowania wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, odwołuje się do instytucji rejestracji samochodu osobowego na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przy czym ustawa o podatku akcyzowym nie wprowadza w tej kwestii jakiegokolwiek zróżnicowania na rejestrację czasową albo rejestrację stałą. Językowe brzmienie przepisu wskazuje, że prawo zwrotu podatku akcyzowego warunkowane jest tym, aby samochód osobowy był pojazdem wcześniej w ogóle niezarejestrowanym na terytorium kraju.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia del. WSA Joanna Tarno Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 1395/15 w sprawie ze skargi [A.] sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A.] sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 1395/15 oddalił skargę P.G. F. Sp. z o.o. w K. (dalej: Spółka lub Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie (dalej: DIC) z dnia (...) stycznia 2015 r., nr (...) w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem nadanym w polskiej placówce pocztowej dnia (...) sierpnia 2014 r. Skarżąca zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego (dalej: NUC) o zwrot podatku akcyzowego w wysokości 2.800 zł z tytułu dokonanej dostawy wewnątrzwspólnotowej 2 samochodów osobowych Renault Megane. Do wniosku dołączono m. in. faktury zakupu z dnia (...) maja 2014 r. samochodów na terytorium kraju, faktury sprzedaży z dnia (...) czerwca 2014 r. pojazdów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, list przewozowy CMR wystawiony dnia (...) czerwca 2014 r. oraz decyzje Starosty G. z dnia (...) czerwca 2014 r. umarzające zainicjowane przez spółkę postępowania w przedmiocie rejestracji pojazdów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00