Wyrok NSA z dnia 28 września 2017 r., sygn. II GSK 3355/15
Reklamą apteki jest każde działanie zachęcające klientów do zakupu towarów sprzedawanych w aptece, niezależnie od form i metod tego działania oraz użytych środków.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 28 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. J., J. J., A. S., K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 3896/14 w sprawie ze skargi L. J., J. J., A. S., K. S. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od L. J., J. J., A. S., K. S. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 200 (dwieście) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 3896/14, oddalił skargę [...] na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
I
W grudniu 2013 r. do [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w [...] (dalej: WIF), wpłynęła informacja o podejrzeniu prowadzenia reklamy apteki zlokalizowanej w [...] przy ul. [...] za pomocą plakatu informującego o tańszych lekach i umieszczonego w witrynie tej apteki. Do zawiadomienia załączono dwa zdjęcia, na których uwidoczniono w witrynie owej apteki "potykacza" z plakatem o treści: "Mamy TAŃSZE odpowiedniki drogich leków".
W związku z powyższym w dniu 31 stycznia 2014 r. i w dniach 3 i 4 lutego 2014 r. pracownicy WIF wykonali zdjęcia zewnętrznego oznakowania aptek ogólnodostępnych, prowadzonych przez [...] (dalej: skarżący) o nazwach; [...], zlokalizowanych w: [...] i [...].