Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 września 2017 r., sygn. I GSK 2277/15

Organy podatkowe, respektując zasady postępowania podatkowego, w tym zasadę prawdy obiektywnej oraz zasadę swobodnej oceny dowodów, a także postępując zgodnie z wyznaczoną linią orzecznictwa, dokonały prawidłowej, wszechstronnej oceny wiarygodności i mocy dowodowej poszczególnych dowodów, na których oparły swoją decyzję. To, że ocena ta jest dla podatnika niekorzystna, nie jest równoznaczne z naruszeniem jakiegokolwiek przepisu proceduralnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia del. WSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant asystent sędziego Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 29 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2015 r., sygn. akt VIII SA/Wa 1152/14 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 września 2015r., sygn. akt VIII SA/Wa 1152/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej także: Sąd lub Sąd I instancji) oddalił skargę [...] (zwanej dalej także: Skarżąca lub Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 28 sierpnia 2014r., [...], w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym.

Powyższy wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia 15 listopada 2013r., nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu określił Skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za okres rozliczeniowy sierpień 2012r. w wysokości [...] zł. Organ I instancji wskazał, że w dniu 2 sierpnia 2012r. przeprowadzono kontrolę olejów napędowych na Stacji Paliwowej należącej do strony. Po przeprowadzeniu badania laboratoryjnego próbki pobranej ze zbiornika zawierającego 9000 litrów oleju napędowego stwierdzono, że paliwo nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 grudnia 2008r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych (Dz. U. nr 221 poz. 1441) ze względu na stwierdzoną obecność estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) oraz zawartość siarki w wysokości 3 mg/kg przy normie 10 mg/kg i temperaturę zapłonu 50,5°C (przy normie 55°C). Badanie przeprowadzono w akredytowanym Laboratorium Celnym Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Ustalono w toku kontroli, że ostatnie zakupy oleju napędowego dokonane zostały zgodnie z fakturą VAT z dnia 30 lipca 2012r. w ilości [...] l. od spółki "[...] Organ stwierdził, że Spółka posiadała olej napędowy o innych parametrach fizykochemicznych, niż zakupiony na podstawie uzyskanych w prowadzonym postępowaniu podatkowym faktur i nie potrafiła przedstawić dokumentów potwierdzających zakup oleju napędowego o parametrach takich, jak w badanej próbce. Wobec tych ustaleń organ I instancji uznał, że zakwestionowany olej nie był olejem napędowym, nie był też olejem napędowym pochodzącym ze wskazywanych przez Skarżącą dostaw, zatem był olejem napędowym niewiadomego pochodzenia, od którego nie została zapłacona akcyza. Naczelnik Urzędu Celnego wskazał, że zakwestionowane paliwo, jako niespełniające wymagań przewidzianych rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 9 grudnia 2008r., powinno być traktowane jako pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe lub jako domieszki do paliw silnikowych. Za datę powstania obowiązku podatkowego z tytułu posiadania takiego wyrobu akcyzowego przyjęto, stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011r. nr 108, poz. 626 z późn. zm., zwanej dalej u.p.a.), datę przeprowadzenia badań próbki oleju napędowego. Stawkę opodatkowania przyjęto na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 14 u.p.a. na 1.822 zł/1000 litrów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00