Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 października 2017 r., sygn. I GSK 1495/15

Za susz tytoniowy należy przyjąć każdą część tytoniu niepołączoną z żywą rośliną, niezależnie od tego czy susz tytoniowy będzie w przyszłości, to jest po odpowiednim przetworzeniu wyrobem tytoniowym, czy też nigdy nie będzie tym wyrobem tytoniowym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant asystent sędziego Anna Wojtowicz - Hess po rozpoznaniu w dniu 3 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 10 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Op 768/14 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od G. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu kwotę 194,34 (sto dziewięćdziesiąt cztery złote trzydzieści cztery grosze) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej: Sąd I instancji lub WSA) wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Op 768/14 oddalił skargę G. K. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu (dalej: Dyrektor Izby) z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za wrzesień 2013 r.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w wyniku kontroli podatkowej prowadzonej w firmie skarżącego pn. Firma Handlowo-Usługowa "W." w zakresie kontroli obrotu suszem tytoniowym oraz wyrobów tytoniowych, rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku akcyzowego za okres od [...] stycznia 2013 r. do [...] września 2013 r. - kontrolujący ustalili, iż G. K., działający jako pośredniczący podmiot tytoniowy, dokonywał sprzedaży suszu tytoniowego, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy. Z ustaleń kontroli wynikało, że podatnik dokonał zakupu 56,35 kg towaru, określonego w treści dowodów zakupu jako: "liście tytoniu wysokowilgotne", jak również oferował do sprzedaży detalicznej wyrób oznakowany jako "liście tytoniu wysokowilgotne" i zawierał transakcje sprzedaży tego wyrobu, co potwierdzały zebrane dowody sprzedaży. Oprócz sprzedaży opakowań jednostkowych, w których znajdowały się liście tytoniu, skarżący oferował usługę polegającą na dzierżawie maszyny do automatycznego nabijania gilz. Jak wyjaśnił w toku przesłuchania, usługa ta polegała na tym, że klient, który nabywał liście tytoniu, wyrażał jednocześnie ustną chęć wydzierżawienia specjalistycznej maszyny służącej do produkcji papierosów, po czym osobiście wykonywał czynności polegające na otwarciu woreczka foliowego zawierającego liście tytoniu, wsypaniu zawartości do zasobnika maszyny oraz własnoręcznym uruchomieniu przycisku start maszyny. Po chwili otrzymywał z podajnika umieszczonego w dolnej części maszyny gotowe do wypalenia papierosy. Taka transakcja była dokumentowana wystawieniem paragonu fiskalnego, na którym znajdowały się dwie pozycje, jedna opisana jako "liście tytoniu" i druga "dzierżawa maszyny". Z treści paragonów nie wynikało jaka ilość liści tytoniu była przedmiotem sprzedaży. Kupujący płacił za liście tytoniu oraz usługę dzierżawy maszyny, a gilzy papierosowe były wliczone w cenę dzierżawy maszyny. W badanym okresie podatnik zawarł 709 jednostkowych transakcji sprzedaży liści tytoniu, z czego 691 transakcjom sprzedaży towarzyszyła dzierżawa maszyny do nabijania gilz papierosowych. Tylko w jednym przypadku udokumentowano wyłącznie usługę "dzierżawy maszyny". Funkcjonariusze celni dokonali zabezpieczenia rzeczy znalezionych w punkcie sprzedaży w K.-K. przy ulicy M. Zatrzymano liście tytoniu w nieoznaczonych znakami akcyzy paczkach 50 gramowych w 9 odmianach o nazwie Standard Cameal, Standard American, Standard LiM, Standard Mboro, Strong American Blend, Strong Cameal, Strong LiM, Strong MBoro, Light American Blend, a także maszynę do automatycznego nabijania gilz typu [...] nr fabryczny [...]produkcji spółki I. P.sp. z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00