Wyrok NSA z dnia 13 września 2017 r., sygn. I GSK 717/17
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Myślińska sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda po rozpoznaniu w dniu 13 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej sprawy ze skargi kasacyjnej R. L. i K. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 4194/15 w sprawie ze skarg R. L. i K. C. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zajęcia towaru oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 28 listopada 2016 r. oddalił skargi R. L. i K. C. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie zajęcia towaru.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:
W dniu 31 stycznia 2013 r. spółka akcyjna [...] w imieniu K. C. i R. L. zgłosiła do procedury tranzytu z przeznaczeniem dostarczenia do oddziału celnego w K. trofea myśliwskie - w postaci 2 sztuk wypchanych pum oraz 2 czaszek pum (puma concolor kaibabensis) - nadane w USA. Towar podlegał ograniczeniom w obrocie, ustanowionym na mocy Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES).
W wyniku rewizji stwierdzono, że załączone do przesyłki zezwolenia wywozowe nr [...] i nr [...], odnoszące się do wypchanych pum, były nieważne ze względu na niewypełnienie przez organy kraju eksportu pól 10, 13 i 15. Dodatkowo ustalono, że brak jest wymaganych zezwoleń na 2 sztuki czaszek pum.
Pismem z 11 kwietnia 2013 r. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że zgodnie z informacją uzyskaną od organu administracyjnego CITES w USA zezwolenia eksportowe nr [...] i [...] nie mogą być uznane za ważne, ze względu na brak wymaganych wpisów w rubrykach 13-15. Jednocześnie wskazano, że przedmiotowe zezwolenia nie uwzględniały czaszek zwierząt.