Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2017 r., sygn. I GSK 1194/15

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej ,,V." Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 1546/14 w sprawie ze skargi ,,V." Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 lutego 2015 r. sygn. V SA/Wa 1546/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "V." sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki Daimler Chrysler Grand Cherokee rok produkcji 2005 w wysokości 12.570 zł.

Sąd I instancji ustalił następujący stan faktyczny sprawy:

Postanowieniem z [...] lutego 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu Daimler Chrysler Grand Cherokee nr nadwozia [...].

Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ I instancji decyzją z [...] sierpnia 2013 r. określił spółce "V." zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki Daimler Chrysler Grand Cherokee w wysokości 12.570 zł.

W wyniku złożenia przez spółkę odwołania i przeprowadzenia postępowania, decyzją z [...] kwietnia 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy ustalił, że pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany na terytorium Niemiec w dniu 29 marca 2007 r. Z tłumaczenia zagranicznej karty pojazdu wynika, że sporny samochód posiadał wcześniej dwóch właścicieli, a 1 czerwca 2010 r. został zarejestrowany na terytorium Niemiec przez R. J. jako samochód ciężarowy, furgon zamknięty z 2 miejscami siedzącymi, odgrodzoną za pomocą ścianki przestrzenią za pierwszym rzędem siedzeń, natomiast punkty mocowania siedzeń z tyłu pojazdu zaśrubowano i zaspawano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00