Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. I GSK 762/15

Brak sformułowania odpowiedniego zarzutu pozbawił Sąd odwoławczy możliwości pełnego odniesienia się do istoty sporu, tj. posiadanych przez sporny pojazd zasadniczych cech. Naczelny Sąd Administracyjny, jak wcześniej zostało wskazane, rozpoznaje sprawę w granicach skargi kasacyjnej, co oznacza, że jej rozpoznanie jest zdeterminowane treścią podniesionych przez skarżącego zrzutów. Stąd też Sąd odwoławczy nie może poszukiwać czy też modyfikować podstaw kasacyjnych, niejako w zastępstwie za stronę.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Joanna Tarno Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. B i R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Ol 934/14 w sprawie ze skargi K. B. i R. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia

28 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Ol 934/14 oddalił skargę K. B. i R. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2014 r. określającą zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Suzuki Grand Vitara, rok produkcji 2006, poj. silnika 1586 cm³, w wysokości 993 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że podatnicy nabyli na podstawie umowy zawartej w dniu [...] lipca 2011 r. pochodzący z kraju członkowskiego Unii Europejskiej samochód marki Suzuki Grand Vitara, za cenę 8.000 EUR, wyprodukowany w 2006 r., o pojemności silnika 1586 cm³ i numerze identyfikacyjnym VIN: [...]. Pojazd sprowadzono do Polski, a po przeprowadzeniu badań technicznych został on w dniu 29 lipca 2011 r. zarejestrowany na terytorium Polski na wniosek nabywców, jako pojazd ciężarowy. Pomimo powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu, nabywcy nie złożyli deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego i nie uiścili należnego podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00