Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. I GSK 933/15

Niewłaściwe zastosowanie prawa materialnego oznacza błąd w subsumcji, wyrażający się w niezgodności między ustalonym stanem faktycznym a hipotezą zastosowanej normy prawnej przez błędne przyjęcie czy zaprzeczenie związku zachodzącego między faktem ustalonym w postępowaniu a normą prawną. Tak więc podstawą oceny przez sąd odwoławczy, czy w sprawie doszło do niewłaściwego zastosowania normy prawa może być wyłącznie stan faktyczny przyjęty przez sąd I instancji za podstawę orzekania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) sędzia NSA Dariusz Dudra sędzia del. WSA Joanna Tarno Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 2039/14 w sprawie ze skargi S. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia

20 stycznia 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 2039/14 oddalił skargę S. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] określającą zobowiązanie w podatku akcyzowym w kwocie 19.591,00 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki AUDI A8, o numerze nadwozia: [...], rok produkcji 2007, pojemność silnika 4.163 cm3 oraz określił S. L. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 19.521,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że S. L. prowadząc działalność gospodarczą pod nazwą FHU E. S. L. zakupił w dniu 24 maja 2012 r. w państwie członkowskim (Niemcy) pojazd marki AUDI A8 za kwotę 24.000,00 Euro. Przedmiotowy pojazd został wyprodukowany jako 4 - miejscowy samochód osobowy (pismo Volkswagen Group Polska Sp. z. o. o. z dnia 28 listopada 2012 r., zgodnie z europejską homologacją typu M1 nr [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00