Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I GSK 733/15

Wywołane skargą kasacyjną postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym podlega więc zasadzie dyspozycyjności i nie polega na ponownym rozpoznaniu sprawy w jej całokształcie, lecz ogranicza się do rozpatrzenia poszczególnych zarzutów przedstawionych w skardze kasacyjnej w ramach wskazanych podstaw kasacyjnych. Istotą tego postępowania jest bowiem weryfikacja zgodności z prawem orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz postępowania, które doprowadziło do jego wydania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant asystent sędziego Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/GL 1240/14 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 10 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/GL 1240/14 na podstawie art. 151 p.p.s.a. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej powoływana jako p.p.s.a.) oddalił skargę "A." Sp. z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Celnego w R. decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] określił A. sp. z o.o. w W. (dalej: skarżąca lub spółka) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc październik 2013 r. w wysokości 17.309 zł. W uzasadnieniu wskazał, że wyniki badania laboratoryjnego przeprowadzonego przez Laboratorium Celne Izby Celnej w B. w ramach czynności kontrolnych przedstawione w sprawozdaniu nr [...] i nr [...] z dnia 30 grudnia 2013 r. wskazywały, że próbki oleju napędowego pobrane z 2 naziemnych zbiorników magazynowych w spółce nie spełniły norm jakościowych, tj. wymagań jakościowych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 grudnia 2008 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych (Dz. U. Nr 221, poz. 1441 ze zm.), gdyż stwierdzono obecność oleju roślinnego oraz oleju ciężkiego o liczbie atomów węgla w cząsteczce przekraczającej C30, co mogło wskazywać na obecność oleju smarowego. Stwierdzono, iż próbka nie spełnia wymagań co do składu frakcyjnego, tj. temperatury przekraczającej 360°C, przy której destyluje 95% (V/V). Oznacza to, że kontrolowana spółka była w dniu 15 października 2013 r. w posiadaniu wyrobu akcyzowego, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00