Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. II GSK 5593/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Magdalena Maliszewska po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. E. Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 1016/16 w sprawie ze skargi E. E. Sp. z o.o. w K. na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sz. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 listopada 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Sz. oddalił skargę E. E. Spółki z o.o. w K. na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sz. z dnia [...] września 2016 r. w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z budżetu Unii Europejskiej.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
skarżąca spółka ubiegała się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, realizowanego przez siebie przedsięwzięcia - budowy instalacji wytwarzającej energię elektryczną w oparciu o energię słoneczną w miejscowości P. w ramach konkursu nr RPZP.02.10.00-IP.01-32-KO1/16 ogłoszonego w dniu 29 lutego 2016 r. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sz. - Instytucja Pośrednicząca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Pismem z dnia 1 sierpnia 2016 r. instytucja pośrednicząca poinformowała spółkę, że jej projekt nie spełniał kryterium dopuszczalności.
Rozstrzygnięciem z dnia [...] września 2016 r. organ nie uwzględnił wniesionego przez spółkę protestu. W motywach wskazał, że ocena projektów w procedurze wyboru podzielona była na cztery fazy: dopuszczalności, administracyjności i wykonalności, jakości oraz ocenę strategiczną. Warunkiem przekazania projektu do kolejnej fazy oceny było spełnienie wszystkich kryteriów wyboru w ramach poprzedniej fazy oceny. Organ wskazał, że zgodnie z listą sprawdzającą oceniający, w ramach kryterium "kwalifikowalność beneficjenta" udzielali odpowiedzi, czy wnioskodawca będący mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą właściwie określił swój status.