Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. I GSK 224/16

W orzecznictwie jak i piśmiennictwie przez błędną wykładnię prawa uznaje się niewłaściwe jego rozumienie, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie błąd w subsumcji, wyrażający się w niezgodności między ustalonym stanem faktycznym a hipotezą zastosowanej normy prawnej lub też błędnym przyjęciu czy zaprzeczeniu związku zachodzącego między faktem ustalonym w procesie a normą prawną. W praktyce niewłaściwe zastosowanie normy prawnej może wynikać z błędnej jej wykładni. Niemniej jednak, w każdym z tych przypadków podstawą oceny, czy doszło do naruszenia prawa materialnego może być wyłącznie ustalony w sprawie (a nie kreowany przez skarżącego kasacyjnie) stan faktyczny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska Protokolant asystent sędziego Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ł. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 listopada 2015 r.; sygn. akt I SA/Sz 1071/15 w sprawie ze skargi Ł. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2012 r.; nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ł. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1071/15 oddalił skargę Ł. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

W dniu [...] sierpnia 2007 r. Ł. G. złożył deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U, dotyczącą samochodu osobowego marki Volvo S80 o nr nadwozia [...], rok produkcji 2005, pojemność silnika 2521 cm3. Jako podstawę opodatkowania wskazał kwotę 378 zł, zaś jako kwotę podatku akcyzowego należnego do zapłaty z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu kwotę 51 zł. Do deklaracji załączył kopię umowy sprzedaży z dnia [...] sierpnia 2007 r. oraz niemieckiego dowodu rejestracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00