Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. I FSK 289/16

Wykorzystywanie przez osobę fizyczną prawa pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 u.g.n.r.s.p. w celu regularnej, zorganizowanej sprzedaży majątku uzyskanego dzięki tym uprawnieniom, wskazuje na to, że działa ona w tym zakresie jako podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.t.u.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 października 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1371/15 w sprawie ze skargi H. F. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 maja 2015 r. nr IBPP1/4512-129/15/DK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. F. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1371/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. F. (skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 maja 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oddalił skargę.

1. W uzasadnieniu podał stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji H. F. wskazała, że ona i jej mąż są emerytami, którzy nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Mąż wnioskodawczyni jest w 2/8 części spadkobiercą majątku przejętego na własność Skarbu Państwa w 1945 r. na podstawie Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r., Nr 3, poz. 13), który to majątek wchodzi obecnie w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa administrowanego przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR). W dniu 30 czerwca 2014 r. skorzystał on z prawa pierwokupu na zasadach bezprzetargowych na podstawie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, niezabudowanej nieruchomości wykorzystywanej jako grunty orne oznaczonej w ewidencji gruntów jako trzy działki A, B, i C o powierzchni łącznej 75,3054 ha wraz ze środkami trwałymi w postaci ogrodzeń z siatki. Po zawarciu umowy z ANR, skarżąca i jej mąż zostali właścicielami 2/8 części zakupionej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00