Wyrok NSA z dnia 13 września 2017 r., sygn. I FSK 2029/15
Polski ustawodawca był uprawniony do utrzymania ograniczenia prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu zakupu paliwa, a na ograniczenie to pozwalała mu klauzula stand still, ustanowiona w art. 176 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. [...] sp. z o.o. w K. (obecnie Su. [...] sp. z o.o. z siedzibą w K.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 669/15 w sprawie ze skargi S. [...] sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 30 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Su. [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 3 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 669/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ("WSA") oddalił skargę Skarżącej - S. [...] sp. z o.o. w K. (obecnie SU. [...] sp. z o.o. w K.), na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 30 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
WSA wskazał, że opisując stan faktyczny we wniosku o wydanie interpretacji Skarżąca podała, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie gospodarki odpadami i świadczy opodatkowane tym podatkiem usługi w zakresie utrzymywania czystości, które dają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Skarżąca posiada flotę samochodową, w skład której wchodzą samochody osobowe wykorzystywane w sposób mieszany, tj. do działalności gospodarczej Skarżącej i do innych celów. Używanie danego samochodu w sposób "mieszany" nie wyklucza jednak ponoszenia przez Skarżącą określonych wydatków, które są związane wyłącznie z działalnością gospodarczą, np. opłaty za przejazd autostradą lub opłaty parkingowe ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika, usługi parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych, naprawa usterek i uszkodzeń pojazdów powstałych w trakcie podróży służbowej, nabycie paliwa na potrzeby odbycia podróży służbowej, obowiązkowe przeglądy okresowe pojazdów, obowiązkowe przeglądy gwarancyjne oraz pogwarancyjne pojazdów, sezonowe wymiany opon pojazdów, okresowe mycie pojazdów w związku z koniecznością dbania o odpowiedni wizerunek Skarżącej.