Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. I FSK 2233/15

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 sierpnia 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3136/14 w sprawie ze skargi P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 21 sierpnia 2015 r., III SA/Wa 3136/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił - na skutek skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. - interpretację indywidualną Ministra Finansów z 17 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Jak wywiedziono w motywach wyroku, spółka we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej, opisując zdarzenie przyszłe, wskazała, że zamierza zawrzeć z zakładem ubezpieczeń (ubezpieczyciel) umowę, której przedmiotem będzie świadczenie usług: 1) inspekcji miejsc ubezpieczenia i sporządzanie z tych inspekcji raportów, 2) assistance, 3) dodatkowych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa ubezpieczonego, jeżeli umowa ubezpieczenia będzie przewidywała, że w zamian za zapłatę składki ubezpieczyciel oferuje je ubezpieczonemu. We wniosku szczegółowo przedstawiono zakres poszczególnych typów usług (s. 3-4) i wskazano, że spółka będzie je wykonywała na rzecz ubezpieczyciela (który wykonuje je bezpośrednio wobec ubezpieczonych), posługując się własnymi pracownikami (umowy o pracę) i osobami trzecimi (spółka będzie zawierała odrębne umowy cywilnoprawne we własnym imieniu i na rachunek ubezpieczyciela, a następnie będzie "odsprzedawała" je ubezpieczycielowi w sposób i na zasadach przewidzianych w art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: ustawa o VAT). Tym samym spółka będzie występowała w charakterze podwykonawcy, który będzie odpowiedzialny wyłącznie wobec ubezpieczyciela za należyte wykonanie usług. Spółka nie będzie więc przyjmowała odpowiedzialności wobec ubezpieczonych, nie będzie też wykonywała umów ubezpieczenia w prawnym znaczeniu instytucji wykonywania określonej umowy. Umowa na rzecz ubezpieczyciela będzie wyłącznie umową o świadczenie usług i nie będzie pozostawała w prawnym związku z umowami ubezpieczenia zawartymi przez ubezpieczyciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00