Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. I FSK 2210/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 września 2015 r. sygn. akt I SA/Sz 704/15 w sprawie ze skargi K. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 21 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do lipca 2008r. oraz od stycznia do czerwca 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 11 września 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 704/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: Sąd pierwszej instancji) oddalił skargę K. R. (dalej: Skarżąca, Strona) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 21 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za okresy od stycznia do lipca 2008 r. oraz od stycznia do czerwca 2009 r.
2. Przedstawiony przez sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Przedmiotem zaskarżenia do Sądu pierwszej instancji była decyzja Dyrektora IS utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. z dnia 6 listopada 2014 r., określającą zobowiązania podatkowe w podatku VAT za poszczególne miesiące do stycznia 2008 r. do czerwca 2009 r.
Organy podatkowe ustaliły, że w okresie objętym postępowaniem kontrolnym Skarżąca wykonywała pozarolniczą działalność gospodarczą, była zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT zarówno w zakresie transakcji krajowych, jak i wewnątrzwspólnotowych. Podstawowym przedmiotem sprzedaży były telefony komórkowe różnych marek nabyte w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). Był to towar kategorii B-Ware, tj. towar nowy, poekspozycyjny, poleasingowy, używany lub odnawiany. Strona w żaden sposób nie wykazała, aby nabyty przez nią towar był częściowo niesprawny oraz że niesprawne aparaty zostały poddane utylizacji.