Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2017 r., sygn. II FSK 984/15

Stawka podatku określona w art. 7 ust. 5 pkt 1 u.p.c.c. ma zastosowanie, gdy należny podatek od czynności cywilnoprawnych nie został wpłacony do dnia rozpoczęcia czynności sprawdzających, w toku których podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia del. WSA Paweł Dąbek, Protokolant Magdalena Siewkowska, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 951/14 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 30 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 951/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: "WSA") oddalił skargę M. P. (dalej: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 30 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawą prawną powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").

Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. (dalej: "organ I instancji") decyzją z dnia 17 lutego 2014 r. określił Skarżącemu, podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie łącznej 13.663 zł, tytułem pożyczki otrzymanej od W. P. (matki).

Po rozpoznaniu odwołania Skarżącego decyzją z dnia 30 maja 2014 r. Dyrektor IS utrzymał w mocy decyzję organu I instancji, wskazując, że Skarżący w toku czynności sprawdzających, na skutek wezwania złożył w dniu 18 czerwca 2013 r., dwie deklaracje PCC-3, wykazując umowy pożyczek od rodziców, od których w dniu tym uiścił także podatek według stawki 2% wraz z odsetkami. Ponadto w załączonym piśmie z dnia 15 czerwca 2013 r. wskazał na dwie umowy pożyczek od rodziców w kwotach odpowiednio po 109.000 zł od każdego z nich, przedkładając je organowi - uzasadniając tym samym tytuł prawny do otrzymanych środków pieniężnych na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W związku z tymi pożyczkami Skarżący nie złożył deklaracji PCC, ani nie zapłacił w terminie ustawowym podatku od czynności cywilnoprawnych. Dokonał tego dopiero w dniu 18 czerwca 2013 r., na skutek wezwania organu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00