Postanowienie NSA z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. I FZ 110/17
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Arkadiusz Cudak (spr.), , , po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Q. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2276/16 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Q. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W.) z dnia 18 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od czerwca do października 2014 r. postanawia uchylić zaskarżone postanowienie w całości i wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z 7 marca 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2276/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.), dalej: p.p.s.a., odmówił wstrzymania na wniosek Q. Sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) wykonania decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: organ) z 18 maja 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od czerwca do października 2014 r. Przedmiotowe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym:
Pismem z 22 czerwca 2016 r. spółka wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na wspomnianą na wstępie decyzję organu, w której to skardze zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Po rozpatrzeniu wniosku w oparciu o przepis art. 61 § 3 p.p.s.a. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 15 listopada 2016 r. odmówił jego uwzględnienia. Spółka zaskarżyła przedmiotowe postanowienie w drodze zażalenia, po rozpoznaniu którego Naczelny Sąd Administracyjny - postanowieniem z 6 lutego 2017 r., I FZ 409/16, uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia Sąd kasacyjny wskazał, że stanowisko Sądu pierwszej instancji zajęte w rozpoznanej sprawie - w okolicznościach faktycznych przedstawionych we wniosku i dołączonej do niego dokumentacji - było przedwczesne. Sąd pierwszej instancji uznał bowiem, że skarżąca nie wykazała istnienia określonych w art. 61 § 3 p.p.s.a. przesłanek warunkujących wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu bez analizy okoliczności rozpoznawanego przypadku.