Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1945/15

Zarówno organ wydający interpretację oraz sąd administracyjny są związani podanym we wniosku stanem faktycznym. Nie mogą przyjmować własnych ustaleń faktycznych, odmiennych od okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę ani też przedstawionego stanu faktycznego pomijać. Rolą organu udzielającego interpretacji jest ocenić stanowisko wnioskodawcy przez pryzmat przedstawionego stanu faktycznego jako prawidłowe albo nieprawidłowe.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 528/15 w sprawie ze skargi J. Spółka z o.o. w G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od J. Spółka z o.o. w G. na rzecz Ministra Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 29 lipca 2105 r., I SA/Łd 528/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: DIS) z 27 lutego 2015 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 23 grudnia 2014 r.

2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przypomniał, że J. sp. z o.o. w G. (dalej: spółka, wnioskodawca) we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług podała, iż prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. W ramach prowadzonej działalności spółka leasinguje samochody osobowe, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zamierza odpłatnie udostępniać pracownikom pojazdy do celów prywatnych. Odpłatne udostępnianie pojazdów będzie realizowane na podstawie umowy zawartej pomiędzy spółką a konkretnym pracownikiem, określającej warunki, zasady i opłaty dotyczące korzystania z pojazdu będącego częścią samochodowej floty spółki. Spółka wskazała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT a pojazdy samochodowe objęte zakresem pytania będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Spółka podała, że leasingowane samochody, o których mowa we wniosku, będą wykorzystywane na dwa sposoby:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00