Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3648/14
Wypłata środków z kapitału zapasowego zagranicznej spółki jest dla polskiego wspólnika dochodem z udziału w zyskach osób prawnych.
Gazeta Prawna nr 36/2017
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Katarzyna Pawłowska-Mazur, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 560/14 w sprawie ze skargi "A." sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2013 r. nr ILPB4/423-328/13-4/MC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz "A." sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
I.1. Wyrokiem z dnia 31 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 560/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w sprawie ze skargi G. S. A. z siedzibą w W. (dalej: jako Skarżąca) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2013 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
I.2. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że Spółka w dniu 19 sierpnia 2013 r. złożyła wniosek, uzupełniony pismem z dnia 4 listopada 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego. Spółka polska jest większościowym udziałowcem spółki kapitałowej A. S.L. (dalej: spółka hiszpańska) utworzonej według prawa hiszpańskiego w formie prawnej stanowiącej odpowiednik polskiej spółki z o.o. (sociedad de responsabilidad limitada). Spółka polska jest polskim rezydentem podatkowym, zaś spółka hiszpańska podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Hiszpanii. Spółka polska nie posiada zakładu w Hiszpanii, a spółka hiszpańska nie posiada zakładu w Polsce w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: u.p.d.o.p.), bądź art. 5 umowy z dnia 15 listopada 1979 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Hiszpanii o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U z 1982 r. Nr 17, poz. 127; dalej: umowa międzynarodowa). Spółka hiszpańska nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Spółka polska przewiduje, że będzie posiadać nie mniej niż 10% udziałów w spółce hiszpańskiej nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat od chwili ich nabycia. Spółka polska nie wyklucza, że w tym okresie udziałowcy spółki hiszpańskiej podejmą uchwałę o wypłacie środków pieniężnych zgromadzonych na jej kapitale zapasowym. Na moment podjęcia takiej uchwały kapitał zapasowy spółki hiszpańskiej pokryty będzie wkładami w postaci środków pieniężnych oraz udziałów w spółce zależnej. Kapitał zapasowy spółki hiszpańskiej został utworzony z tzw. agio, tj. nadwyżki wartości wkładów wniesionych do spółki hiszpańskiej nad wartością nominalną wydanych przez nią udziałów. Spółka polska zaznaczyła, że wypłata środków z kapitału zapasowego spółki hiszpańskiej nie nastąpi w związku z jej likwidacją.