Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. II FSK 3934/14
Wykonywanie umowy o wspólne zarządzanie płynnością finansową wiąże się z zawieraniem umów pożyczek w rozumieniu art. 16 ust. 7b u.p.d.o.p. Prowadzi to do wniosku, że skoro w realizacji umowy o zarządzanie płynnością finansową strony tej umowy zawierają pomiędzy sobą umowy pożyczek (w rozumieniu omówionych przepisów prawa podatkowego), dochodzi pomiędzy nimi do zawierania transakcji w rozumieniu art. 9a ust. 1 u.p.d.o.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Alina Rzepecka, Protokolant Aleksandra Kramek, po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działający z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 września 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 756/14 w sprawie ze skargi "P." S.A. z siedzibą w L. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działający z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2014 r. nr IPTPB3/423-469/13-5/GG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od "P." S.A. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 3934/14
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę Spółki Akcyjnej P[...] z siedzibą w L. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący: