Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3609/14
Podatnik nie traci prawa do zwolnienia z podatku dywidendy także w przypadku, gdy przeniesie posiadane akcje na inną spółkę w ramach przeprowadzonego podziału spółki przez wydzielenie. Jest tak również, jeśli przeniesienie tych akcji do innej spółki nastąpi przed upływem dwóch lat od nabycia akcji.
Monitor Księgowego nr 4/2017
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Pawłowska-Mazur, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1493/14 w sprawie ze skargi "I." S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2014 r., nr ILPB4/423-429/13-2/ŁM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1493/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi I. S.A. z siedzibą w W., uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2014 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Jako podstawę prawną orzeczenia Sąd I instancji wskazał art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) - dalej jako: "P.p.s.a."
Sąd I instancji przedstawił następujący stan sprawy.
We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącym przyszłego stanu faktycznego, skarżąca podała, że utworzyła w ramach swojej struktury organizacyjnej wyodrębnioną jednostkę organizacyjną (dalej: Zakład). Zakład spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Skarżąca spółka nabyła większościowy pakiet akcji spółki z branży usług bezpieczeństwa - "G." S. A. Nabycie akcji spółki "G." nastąpiło do majątku Zakładu. W dniu 24 czerwca 2013 r. zgromadzenie wspólników spółki "G." podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy swoim akcjonariuszom. W dniu 26 września 2013 r. nastąpiła wypłata dywidendy akcjonariuszom, w tym skarżącej spółce - powiększając tym samym składniki majątkowe jej Zakładu. Środki pieniężne otrzymane przez skarżącą spółkę z tytułu ww. dywidendy znajdują się na wyodrębnionych kontach bankowych prowadzonych dla Zakładu oraz stanowią (i będą stanowić) majątek Zakładu.