Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3621/14

Podmiotem legitymowanym do wystąpienia o interpretację indywidualną może być tylko i wyłącznie taki podmiot, u którego wystąpił lub może wystąpić opisany we wniosku interpretacyjnym określony stan faktyczny, który może powodować konsekwencje w zakresie prawa podatkowego. Podmiot występujący z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji może wnioskować o określenie własnej sytuacji prawnopodatkowej, a nie sytuacji prawnopodatkowej innych podmiotów, w tym podmiotów związanych z wnioskodawcą stosunkami obligacyjnymi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Jan Grzęda, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. [...] sp.k. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 392/14 w sprawie ze skargi N. [...] sp.k. z siedzibą w G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania interpretacyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od N. [...] sp.k. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 2 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 392/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w G. na postanowienie Ministra Finansów z 23 stycznia 2014 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania interpretacyjnego. 2. Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że Spółka wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej uznania spółek za podmioty powiązane w rozumieniu art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku wskazano, że w spółce N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jedynym komplementariuszem jest N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast komandytariuszem jest Z. D., który jednocześnie posiada 99,5% udziałów w spółce pod firmą N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest również komplementariuszem w spółce pod firmą N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna, w której 100% akcji posiada Z. D. Ta ostatnia Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości i zawarła z wnioskodawcą kilka umów najmu, na mocy których wnioskodawca wynajmuje od tej Spółki między innymi halę produkcyjną oraz biura administracyjne. Wartość świadczeń wynikających z poszczególnych umów nie przekracza kwoty 30.000 euro brutto, natomiast łączna kwota wymagalnych i rzeczywiście zapłaconych w roku podatkowym świadczeń do końca roku przekroczy równowartość 30.000 euro brutto. Ponadto wartość świadczeń wynikających z poszczególnych umów najmu została ustalona na podstawie wartości rynkowych i w żaden sposób wartości te nie odbiegają od wartości przyjmowanych w innych umowach najmu na danym terenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00