Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 12 lipca 2016 r., sygn. I OSK 1608/16

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.L. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2016 r. sygn. akt II SAB/Wa 13/16 o odrzuceniu skargi A.L. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie prowadzenia postępowania dyscyplinarnego postanawia oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

A.L. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie prowadzenia postępowania dyscyplinarnego polegającą na braku wydania przez organ wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego bądź też postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego.

Komendant Główny Policji w odpowiedzi na skargę wniósł o jej odrzucenie. Podał, że w myśl art. 3 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej w skrócie P.p.s.a.), kognicji tych sądów podlegają sprawy, poddane kontroli sądowoadministracyjnej na mocy przepisów szczególnych. W przypadku przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.), takim przepisem jest art. 138 tej ustawy, który stanowi, że od orzeczenia oraz postanowienia kończącego postępowanie dyscyplinarne policjantowi przysługuje prawo do wniesienia skargi do sądu administracyjnego. W ustawie o Policji, w rozdziale 10, dotyczącym odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej policjantów, brak jest odnośników do ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm., dalej w skrócie K.p.a.) w zakresie, w jakim Kodeks ten reguluje przypadek niezałatwienia sprawy w ustawowym terminie. W postępowaniu dyscyplinarnym nie istnieje pojęcie bezczynności, tym bardziej w takim aspekcie w jakim przedstawia to skarżący. Do wszelkich zdarzeń powstałych w dacie przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia w postępowaniu dyscyplinarnym nie stosuje się przepisów ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nie można bowiem w toku postępowania dyscyplinarnego zaskarżać do sądu administracyjnego poszczególnych czynności tego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00