Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 579/15
W obronie środowiska naturalnego należy przyjąć, że odstąpienie od prowadzenia pomiarów jest jednoznaczne z przekroczeniem norm.
Teza od Redakcji
Dnia 2 grudnia 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie sędzia NSA Teresa Kobylecka (spr.) sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant asystent sędziego Tomasz Muszyński po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 grudnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1604/14 w sprawie ze skargi "W. R. P." spółka z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 30 maja 2014 r. nr ... w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 grudnia 2014r., sygn. akt IV SA/Wa 1604/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi "W. R. P." Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 30 maja 2014r., nr ... w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:
Decyzją z dnia 30 maja 2014r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania "W. R. P." Sp. z o.o. z siedzibą w P., utrzymał w mocy decyzję M. Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w W. z dnia 22 listopada 2013., znak: ..., wymierzającą administracyjną karę pieniężną w wysokości 257.919,00 zł za naruszenie warunków odprowadzania ścieków do środowiska w 2009r.
Od powyższej decyzji strona wniosła odwołanie, wnosząc o jej uchylenie w całości lub o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.