Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 1382/15

Pojęcie szczególnie uzasadnionych okoliczności należy interpretować biorąc pod uwagę fakt, iż sama trudna sytuacja materialna rodziny, nie uzasadnia umorzenia należności. Jest to możliwe dopiero wówczas gdy sytuacja ta będzie szczególna i to na tle rodzin uprawnionych do świadczeń rodzinnych a nie względem wszystkich innych rodzin. Należy także zwrócić uwagę na uznaniowy charakter decyzji dotyczącej umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, który to ogranicza zakres kontroli takiej decyzji przez Sąd administracyjny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 stycznia 2015 r. sygn. akt II SA/Łd 869/14 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 stycznia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, sygn. akt II SA/Łd 869/14, oddalił skargę M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. T. z dnia [...] czerwca 2014 roku w przedmiocie odmowy umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. M. S. została zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rodzinnego w postaci świadczenia pielęgnacyjnego na matkę J. S. za okres od 26 listopada 2012 r. do dnia 31 maja 2013 r. W dniu 6 listopada 2013 r. M. S. wystąpiła o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia. Decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. Prezydent Miasta R. odmówił uwzględnienia wniosku, jednakże po rozpatrzeniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. T., decyzją z dnia [...] lutego 2014 r., uchyliło decyzję organu pierwszej instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia uznając, iż sytuacja materialna i bytowa strony nie została wystarczająco zbadana. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Prezydent Miasta R. decyzją z dnia [...] maja 2014 r. odmówił stronie umorzenia nienależnie pobranych świadczeń. W uzasadnieniu organ wskazał, że biorąc pod uwagę zgromadzone dokumenty i wiedzę uzyskaną w toku wywiadu środowiskowego, oraz to że dochód na osobę w rodzinie znacznie przekracza kryterium uprawniające do korzystania z pomocy społecznej, niemożliwe było uznane, że zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności z art. 30 ust. 9 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm. - dalej: u.ś.r.) do umorzenia należności. Zdaniem organu pierwszej instancji sytuacja materialno-bytowa, zdrowotna i życiowa strony, jak i zgłaszane nowe okoliczności związane z wypadkiem i chorobą matki nie mogły być podstawą do umorzenia nienależnie pobranych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00