Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 października 2016 r., sygn. I OSK 1072/16

Przedmiotem stadium wszczęcia postępowania w sprawie wznowienia postępowania jest ustalenie dopuszczalności tego nadzwyczajnego trybu postępowania oraz spełnianie wymagań formalnych. Niedopuszczalność postępowania w sprawie wznowienia postępowania może wynikać zarówno z przyczyn przedmiotowych, jak i przyczyn podmiotowych. Niedopuszczalność z przyczyn przedmiotowych ma w szczególności miejsce, gdy przepisy szczególne wyłączyły ten tryb postępowania, jak również wtedy, gdy przepisy wprowadzają wyłączenie zasady oficjalności. Niedopuszczalność z przyczyn podmiotowych wystąpi, gdy żądanie wszczęcia postępowania złoży jednostka, która w sprawie nie ma interesu prawnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia WSA del. Arkadiusz Blewiązka po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 683/15 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu na decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek uczestnika postępowania R. R. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 683/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Prokuratora Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu na decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. [...] (dalej decyzja z [...] lutego 2015 r.) Prezydent Miasta Poznania (dalej Prezydent) na podstawie art. 1, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 1 i 2, art. 5a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2012 r. poz. 83 ze zm., dalej uppu) orzekł o odpłatnym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, oznaczonej geodezyjnie: obręb [...] , ark. mapy [...], działka nr [...]o pow. 3477 m2, zapisanej w księdze wieczystej [...], położonej w Poznaniu przy ul. [...], przysługujące R. R., w prawo własności. Jednocześnie Prezydent określił wysokość opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na kwotę 409.728,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00