Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 maja 2016 r., sygn. I OSK 1812/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Kremer, Sędzia NSA Wiesław Morys, Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1894/13 w sprawie ze skargi H. W. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od H. W. na rzecz Ministra Skarbu Państwa kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 1894/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. W. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] czerwca 2013 r., Nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że na wniosek W. O. z dnia 12 grudnia 1990 r., który został następnie podtrzymany pismem z dnia 18 czerwca 2006 r. przez H. W., wszczęte zostało postępowanie w sprawie realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A. i A. G. nieruchomości w miejscowości K., powiat [...], województwo [...] (obecnie na terytorium Ukrainy). Pismem z dnia 7 września 2009 r. pełnomocnik H. W. wystąpił do organu wojewódzkiego o zawieszenie przedmiotowego postępowania do czasu uzyskania odpowiedzi z Ukrainy, jak również zakończenia postępowań spadkowych po małżonkach A. i A. G. Wojewoda Kujawsko-Pomorski postanowieniem z dnia [...] września 2009 r., zawiesił na wniosek strony, w trybie art. 98 § 1 kpa, postępowanie o potwierdzenie prawa do rekompensaty. W treści postanowienia organ poinformował stronę, iż zgodnie z art. 98 § 2 kpa, jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane. Postanowienie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zostało doręczone w dniu 22 września 2009 r., a upływ trzyletniego terminu, w którym strona mogła zwrócić się o podjęcie zawieszonego postępowania nastąpił 24 września 2012 r. Strona postępowania przed upływem trzyletniego terminu nie wystąpiła do organu wojewódzkiego z wnioskiem o podjęcie zawieszonego postępowania, dlatego Wojewoda Kujawsko-Pomorski decyzją z dnia [...] marca 2013 r., Nr [...], umorzył postępowanie w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A. i A. G. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Po rozpatrzeniu odwołania H. W., Minister Skarbu Państwa utrzymał w mocy decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego stwierdzając, że podstawą zawieszenia postępowania administracyjnego był wniosek strony (art. 98 § 1 kpa), a nie - jak podnosi odwołująca się - art. 97 § 1 pkt 4 kpa. Organ administracji publicznej podejmuje zawieszone w tym trybie postępowanie wyłącznie wówczas, gdy wystąpi o to strona, co jednoznacznie wynika z art. 98 § 2 kpa. W ocenie Ministra, organ wojewódzki prawidłowo stwierdził, że brak wniosku zmierzającego do wszczęcia postępowania powoduje, że postępowanie takie staje się bezprzedmiotowe i wymaga umorzenia w trybie art. 105 § 1 kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00