Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2016 r., sygn. II OSK 2833/14

Warunek przytoczenia podstawy kasacyjnej i jej uzasadnienia nie jest spełniony, gdy skarga kasacyjna zawiera wywody zmuszające sąd drugiej instancji do domyślania się, który przepis prawa autor kasacji miał na uwadze, podnosząc zarzut naruszenia przepisów postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła /spr./ sędzia del. WSA Małgorzata Jarecka Protokolant st. asystent sędziego Anna Sidorowska-Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 czerwca 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 445/14 w sprawie ze skargi [...] na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 445/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skargi [...] (Stowarzyszenie) w Warszawie na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Minister) z dnia [...] grudnia 2013 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków, w pkt I. uchylił zaskarżone postanowienie; w pkt II. stwierdził, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika ze stanu faktycznego przywołanego w powyższym wyroku Stowarzyszenie, powołując się na przepis art. 3 pkt 1 i art. 6 ust. 1 pkt.1 lit. h ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytkowi i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm. - dalej: Uoz) oraz na art. 31 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. − Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej: K.p.a.), zwróciło się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków murów obwodowych oraz bryły i terenu podwórza wewnętrznego oficyny kamienicy przy ul. [...] w Warszawie. Opisując ten obiekt Stowarzyszenie podało, że oficyna położona przy ul. [...] w Warszawie jest jedyną pozostałością po zburzonej w 1944 r. przez bombę lotniczą kamienicy sześciopiętrowej, wzniesionej w latach 1912-1914 dla Ernestyny Golde. Wczesnomodernistyczna kamienica wraz z oficynami wzniesiona została według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego. Pięciopiętrowa oficyna posiada podwórze wewnętrzne. Obiekt od wielu lat jest wyłączony z użytkowania, prawidłowo zabezpieczony zarówno przed dalszą techniczną degradacją, jak i dostępem osób niepowołanych. Ze względu na całkowite wyeksploatowanie wnętrz (konieczność wymiany stropów), wnioskujące Stowarzyszenie wskazało, że wnosi o wpisanie do rejestru zabytków jedynie trwałych elementów budowli możliwych do zachowania, tj. murów obwodowych i bryły oficyny (gabaryt), a także terenu wewnętrznego podwórza oficyny. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że oficyna kamienicy przy ul. [...] posiada szczególną, wybitną nie tylko w skali Warszawy, wartość historyczną, która zgodnie z art. 3 pkt. 1 Uoz jest walorem samoistnym, umożliwiającym uznanie danego obiektu za obiekt zabytkowy. Obiekt ten jest zabytkiem nieruchomym − miejscem upamiętniającym życie i działalność wybitnych osobistości pochodzenia żydowskiego oraz wydarzenia historyczne. W kamienicy przy ul. [...] mieszkali M. K. oraz W. S., których sylwetki przybliżono w uzasadnieniu wniosku. Ponadto oficyna przy ul. [...] jest obiektem związanym z zagładą warszawskiego getta i jedną z nielicznych budowli, która znajdowała się na terenie getta i przetrwała działania wojenne. Po likwidacji tzw. "małego getta" w 1943 r. w budynku tym ukrywała się grupa ocalonych Żydów, m. in. dr E. R. Zdaniem Stowarzyszenia obiekt spełnia więc dodatkowo kryterium zabytku nieruchomego, "upamiętniającego wydarzenia historyczne" (zagładę warszawskiego getta), zawarte w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. h Uoz. Stowarzyszenie pismem z dnia 20 maja 2013 r. wniosło o dopuszczenie na prawach strony, zgodnie z art. 31 § 3 K.p.a., do udziału w postępowaniu administracyjnym mającym na celu rozpatrzenie powyższego wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00