Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2016 r., sygn. I OSK 2519/14
Stwierdzenie nieważności decyzji jest wyjątkiem od zasady trwałości decyzji ostatecznych a zatem pojęcie to musi być interpretowane wąsko, co oznacza, że o rażącym naruszeniu prawa można mówić wówczas, gdy podjęte rozstrzygnięcie jest w sposób oczywisty sprzeczne z treścią, nie budzącej wątpliwości i mającej zastosowanie w danej sprawie normy prawnej. Innymi słowy, rażącym naruszeniem prawa jest dotknięta decyzja, której treść stanowi zaprzeczenie stanu prawnego sprawy w całości lub w części.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie NSA Monika Nowicka (spr.) del. WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant starszy inspektor sądowy Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2668/13 w sprawie ze skarg Prezydenta W. oraz A. S., A. G., B. K., D. G. , K. D., L. G., P.S. i S. S. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [....]sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 czerwca 2014 r. (sygn. akt I SA/Wa 2668/13),Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skarg Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz A. S., A.G., B. K., D. G., K. D., L. G., P.S. i S. S. uchylił decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na następujące ustalenia faktyczne i oceny prawne:
Prezydent m.st. Warszawy, decyzją z [...] października 2012 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 215 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz.651 ze zm. dalej: "u.g.n."), w pkt 1 - ustalił odszkodowanie za nieruchomość warszawską, położoną przy ul. [...], o powierzchni 801,20 m2, pochodzącą z nieruchomości hipotecznej [...] stanowiącą obecnie część działki ewidencyjnej nr [...] z obrębu [...], będącej własnością Skarbu Państwa, w pkt 2 - określił krąg osób, którym przyznał odszkodowanie, w punkcie 3 - stwierdził, że odszkodowanie to zostanie wypłacone ze środków Skarbu Państwa zgromadzonych na rachunku Funduszu Reprywatyzacji, którego dysponentem jest Minister Skarbu Państwa, zaś w pkt 4 - określił termin wypłaty odszkodowania i jego formę.