Wyrok NSA z dnia 11 października 2016 r., sygn. II OSK 2809/15
Sąd nie jest uprawniony do samodzielnego dokonywania konkretyzacji zarzutów skargi kasacyjnej, a upoważniony jest do oceny zaskarżonego orzeczenia wyłącznie w granicach przedstawionych we wniesionej skardze kasacyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędzia WSA del. Czesława Nowak - Kolczyńska Protokolant: starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 11 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 lipca 2015 r. sygn. akt IV SA/Gl 899/14 w sprawie ze skargi Z.Z. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 2 lipca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Z.Z. (dalej jako "skarżąca") na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z [...] lipca 2014 r. w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że pismem z 7 maja 2014 r. skarżąca zwróciła się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie uprawnień kombatanckich w związku z zesłaniem do Niemiec - Kotwiz na przymusowe roboty w gospodarstwie rolnym od 1940 r. do 1945 r. W kolejnych pismach podała również, że od 1970 r. była represjonowana przez władze stalinizmu i że za stalinowskich rządów była również uwięziona w więzieniu dla kobiet w Lublińcu.